
"Възраждането на старите исторически и културни коридори"
Създаване и необходимост от проект "Възраждането на старите исторически и културни коридори", реф. № CB005.2.21.123
Община Харманли, България изпълнява проект за трансгранично сътрудничество в партньорство с Асоциацията за популяризиране на Одрин и туризмът в Одрин (ETTDER), Турция. Проект "Възраждането на старите исторически и културни коридори", реф. № CB005.2.21.123, с договор за безвъзмездна финансова помощ № РД-02-29-182/23.07.2019 се реализира в рамките на Приоритетна ос 2 Устойчив туризъм и Специфична цел 2.1. Повишаване на туристическата привлекателност на трансграничния регион чрез по-добро използване на природното, културно-историческото наследство и свързаната с него инфраструктура на Програма Интеррег-ИПП за трансгранично сътрудничество България – Турция, CCI No 2014TC16I5CB005.
Настоящата публикация е в изпълнение на ангажиментите на Община Харманли по Дейност 2 „Информация и публичност“ на проекта и цели да популяризира проекта, неговите дейности, резултати и приноса на Европейския съюз и Програмата сред обществеността.
Проект "Възраждането на старите исторически и културни коридори", реф. № CB005.2.21.123 е създаден в пълен синхрон с четири основни критерия за сътрудничество – съвместно разработване, съвместно изпълнение, съвместно управление и съвместно финансиране. Проектът е разработен с участието и приноса и на двамата партньори – Община Харманли и Асоциацията за популяризиране на Одрин и туризмът в Одрин (ETTDER). Съвместната работа по създаването е съпътствана от планирани общи дейности на територията на двете партньорски държави, както и съвместно управление на проекта чрез общ екип с представители на всеки от бенефициентите и общ проектен бюджет с балансирано разпределение на средствата.
Успешната реализация на проект "Възраждането на старите исторически и културни коридори", реф. № CB005.2.21.123 има осезаемо трансгранично въздействие и ползи за регионите на всеки от партньорите. Трансграничната територия между България и Турция е кръстопът на цивилизации от векове. Един от най-популярните културни, исторически и транспортни коридори, пресичащи територията, е Диагоналният път. Този културен и търговски коридор е една от най-древните артерии от трансгранично и дори световно значение. Балансираното му развитие е от съществено значение за трансграничната територия. Туризмът и търговията са двата най-развити сектора на икономиката. Основната цел на настоящия проект е да засили капацитета за трансгранично сътрудничество на общностите в Одрин и Харманли в областта на устойчивия туризъм по Диагоналния път с цел засилване на европейското териториално сближаване в трансграничната територия.
Една от специфичните цели на проекта е да се увеличи туристическата привлекателност на трансграничните градове Харманли и Одрин чрез по-добро опазване, използване и популяризиране на общо културно наследство по Диагоналния път. Другата цел на проекта е да насърчи трансграничното сътрудничество и решаването на проблемите в областта на устойчивия туризъм между отговорните за туризма в Одрин и Харманли заинтересованите страни. Настоящият проект повишава капацитета за сътрудничество между университетски преподаватели и студенти в Одрин, музейни експерти от Одрин и Харманли, специалисти от местния отдел за туризъм към правителството и информационно бюро за туризъм в Одрин, представители на неправителствени организации в туризма, общински експерти и специалисти по туризъм чрез знания и трансфер на ноу-хау в опазване и популяризиране на съвместно културно наследство по Диагоналния път. Това ще доведе до повишаване на капацитета на целевите групи за проучване, възстановяване, опазване и излагане на наследство по Диагоналния път, вкл. такова от трансграничната област Одрин-Хасково. Той също така увеличава туристическата привлекателност на диагоналния път чрез практическото съживяване и опазване на един изключително ценен и важен културен обект в българската община Харманли - Гърбавият мост.
В същото време проектът прилага нови технологии на интегралната схема за 3D виртуални визуални реконструкции на културно-исторически туристически обекти в Одрин. Чрез реставрирания мост, който сега е затворен за посещения и разходки, проектът отваря и пряка връзка между основните туристически обекти в Харманли чрез пешеходна пътека, свързваща културно-исторически сгради (музей) и природни туристически обекти (Градски парк). С тези резултати от проекта ще се подкрепят местните власти, агенциите, свързани с туризма и неправителствените организации, туроператорите и малките и средни предприятия в туристическата индустрия, за да предоставят туристически продукт с по-високо качество. Повишената привлекателност на 3-те туристически обекта (с 3D реконструкция) в Одрин и 1 в Харманли (с реставрация и консервация) ще доведе до увеличен брой туристически посещения на поддържаните обекти и по-добро използване на културните и исторически ресурси по Диагоналния път.
Проектът е съфинансиран от Европейския съюз чрез Програма Интеррег-ИПП за трансгранично сътрудничество България – Турция, CCI No 2014TC16I5CB005
Тази публикация е направена с подкрепата на Европейския съюз, чрез Програма за трансгранично сътрудничество Интеррег-ИПП България-Турция 2014-2020, CCI No 2014TC16I5CB005. Съдържанието на публикацията е отговорност единствено на Община Харманли и по никакъв начин не трябва да се възприема като израз на становището на Европейския съюз или на Управляващия орган и Националния орган на Програмата.