Община Харманли стартира нова социална услуга за деца и младежи с увреждания от общността.

462

                На 20.09.2019г. Община Харманли и Министерство на труда и социалната политика чрез Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти“ сключиха Административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на стойност 1 171 006,33 лева /85 % или 995 355,38 лв. от които са средства от Европейски социален фонд  и 15% или 175 650, 95 лв.- национално съфинансиране/, по процедура BG05M9OP001-2.019 „Продължаваща подкрепа за деинституционализация на децата и младежите – ЕТАП 2 – предоставяне на социални и интегрирани здравно-социални услуги за деца и семейства“ – КОМПОНЕНТ 1 по ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020, финансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

                Административният договор е за реализирането на проект № BG05M9OP001-2.019-0007-C01 с наименование 

„Продължаваща подкрепа за деинституционализация на децата и младежите с увреждания и техните семейства в Дневен център „Надежда“- гр. Харманли“,

изпълняван като част от цялостния процес на деинституционализация на децата в България.

              Дневният център за подкрепа на деца и младежи с увреждания и техните семейства в гр. Харманли е с капацитет 30 места за дневна грижа и 60 лица за консултативни услуги. Потребителите на услугата ще бъдат деца и младежи на възраст от 3 до 35 години включително, с различни по вид и степен двигателни, зрителни, слухови, ментални и множествени увреждания, както и техните семейства.

 

               Новата социална услуга в общността цели да осигури комплекс от социални и интегрирани здравно-социални и рехабилитационни дейности и грижи за деца и младежи с увреждания и техните семейства, свързани с предоставяне на ежедневни, здравни, образователни и рехабилитационни грижи относно специфичните потребности на лицата, както и потребностите от организация на свободното време и личните контакти и разполага  със специализирано оборудване и обзавеждане, отговарящо на индивидуалните потребности за обгрижването на потребителите.

               Основната цел на проекта е да гарантира на децата и младежите с увреждания и техните семейства право и достъп до качествена грижа и социални услуги в общността според индивидуалните им потребности, което да е гарант за тяхното последващо безпрепятствено включване във всички аспекти на обществения живот и ограничаване на социалната изолация.