ИЗЛОЖБАТА „ЗА БЪЛГАРСКИЯ ЛЕВ НАКРАТКО…“ ЩЕ МОЖЕ ДА СЕ ВИДИ В ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ХАРМАНЛИ

66
В Исторически музей Харманли бе открита временна изложба „За българския лев накратко…“. Главен уредник отдел „Археология“ Кремена Георгиева запозна присъстващите с излезлите от обращение книжни пари, които имат голямо културно-историческо значение. Те се променят така, както се променя във времето и българската държава, и са точни свидетели за финансово-икономическото състояние за времето, когато са били в обръщение. Те са произведения на изкуството, особено красиви, когато са запазени. Банкнотите носят характерни белези на българската култура, защото мотивите върху тях са свързани с нашия бит, нашата народност.
В изложбата „За българския лев накратко…“ са представени банкноти от Княжество България, Царство България и Народна Република България. Най-ранната емисия от фонда на музея са т. нар. „орловки“ от 1903 г., отпечатани в Санкт Петербург, Русия.
Първите български банкноти са пуснати в разпространение от септември 1885 г., а налагането им като заместител на металните пари се оказва сравнително бавен процес, който продължава до началото на XX век. Населението посреща новите пари с нескрито недоверие и бързо ги връща в банката срещу равностойността им в злато и сребро. В своята история БНБ е печатала своите банкноти в Русия, Германия, САЩ, Великобритания, както и в бившата „Държавна печатница“ в София.