Днес - 2 юни, Харманли свежда глава пред паметта на един от най-великите си синове – Христо Ботев
Пред паметника на пл. „Възраждане“ в Харманли се проведе възпоменателна церемония с участието на представители на институции, ученици, граждани и обществени организации. Всички те се обединиха в едно – да отдадат заслужена почит на героите, които с живота си изградиха основите на нашата национална идентичност. С емоционален рецитал, учениците от ОУ „Иван Вазов“ припомниха безсмъртните слова на Ботев, които и до днес вдъхновяват поколения българи. В словото си г-жа Мария Киркова кмет на Община Харманли подчерта: „В този ден, изпълнен с гордост и тъга, ние си спомняме за Христо Ботев не само като за революционер, но и като за визионер, чийто поглед надскочи времето си, и като за поет, чийто думи отекваха и продължават да отекват с мощта на вековен зов. Неговите думи бяха по-остри от сабя, а делата му – по-смели от най-дръзкия боен поход. Всяка негова статия, всяко негово възвание е призив за действие, за събуждане от робския сън. Той не се примири с неправдата, не склони глава пред насилието. Вместо това, той поведе шепа храбреци към безсмъртието, знаейки, че дори и да падне, неговата смърт ще запали искрата на свободата в сърцата на поколения напред. Неговата смелост, решителност и саможертва са пример за най-висш патриотизъм. Нека бъдем достойни наследници на неговия идеал за свободна, справедлива и просперираща България.“
В знак на духовна почит архиерейският наместник отец Живко Петров и архимандрит отец Максим отслужиха панихида в памет на загиналите за свободата на България. Венци и цветя бяха поднесени с уважение и почит от представителите на институции, училища, детски градини, общественици и граждани.
Поклон пред подвига на Христо Ботев и всички знайни и незнайни герои на България!