Дневен център за деца и пълнолетни лица с увреждания ,,Надежда“

Дневен център за деца и пълнолетни лица с увреждания „Надежда“ - гр. Харманли се намира на адрес ул. “Христо Смирненски“ №23; тел:0878969588; e-mail: [email protected]

Той е разкрит с решение на ОбС Харманли с № 608 / 21.12.22 г. с капацитет 30 места дневна грижа/ комплексно ползване на СУ/социални услуги/. Числеността на персонала е 20 щатни бройки. Със Заповед № РД01-0294/16.02.2023г на Изпълнителния директор на АСП, услугата функционира като държавно делегирана дейност.

Дневният център предлага и осигурява: 

 

Комплекс от социални услуги за цялостно обгрижване на деца и пълнолетни лица през деня и почасово ползване, свързани със задоволяване на ежедневни и здравни, образователни, логопедични, психологични и рехабилитационни потребности, организация на свободното време и личните контакти.  ДЦДПЛУ ,,Надежда“  създава целогодишно условия за предоставяне на социални услуги в съответствие с нормативната база, законодателството на Република България и решения на Общински съвет – Харманли.  Осигурява професионална подкрепа и помощ в следните направления: психологична работа с потребителите; обучително-възпитателна дейност; двигателна и медицинска рехабилитация; логопедична терапия; здравни грижи; организация на свободното време и социалните контакти; сензо - моторна терапия; кинезитерапия; трудотерапия; Монтесори терапия; арт терапия; музикотерапия и СКОК. Обучение по индивидуални планове /програми/, според възможностите на детето за придобиване на знания и умения в различните сфери;  Обучение и подкрепа на родители и роднини.

Водещи принципи в работата са:

 

  1. Децата и пълнолетните лица с увреждания имат знания, притежават умения и таланти, които трябва да бъдат открити, развивани и оценени;
  2. Децата и пълнолетните лица с увреждания имат мечти и бъдещи очаквания;
  3. Децата и пълнолетните лица с увреждания могат да ни научат на морални ценности;
  4. Да ги приемем и обичаме, такива, каквито са и те ще ни отвърнат със същото;
  5. Да им помогнем да отстояват правата си, да се защитават, да споделят идеите си;
  6. Да ги подкрепим да заемат своето достойно място в живота.

Цели на социалната услуга:

 

  1. Подпомагане цялостното развитие и разгръщане потенциала на всеки потребител;
  2. Социална адаптация, корекционно – компенсаторна, педагогическа, психологическа и логопедична подкрепа, възпитателна и рехабилитационна дейност;
  3. Осигуряване на постоянна и качествена грижа.
  4. Предоставяне на  възможности за пълноценно участие в  живота на общността;
  5. Подкрепа и съдействие на децата, пълнолетни лица и на техните семейства.
  6. Подобряване качеството на живот.

В ДЦДПЛУ ,,Надежда“ се приемат потребители  от 3 годишна възраст с трайни увреждания по ЕР на ТЕЛК/НЕЛК с 50% и над 50% трайно намалена трудоспособност за ползване на дневна грижа и с друга медицинска документация утвърждаваща тяхното нарушение за почасово ползване на услугата.

Условия и ред за настаняване:

 

            Постъпването в Дневния център се извършва с направление от директор Дирекция „Социално подпомагане“ Харманли за децата с мярка за закрила.  Подписва се ДОГОВОР между директора на ДЦДПЛУ и родителя/настойника. Извършва се обследване в рамките на 20 дена и се изготвя цялостна оценка и индивидуален план. На екипна среща се обсъжда и приема престоя, дейностите и специалистите, които ще работят с детето, съобразно с потребностите му, като ако има промяна в обстоятелствата се изготвя АНЕКС и ДОГОВОР . Децата без мярка за закрила се настаняват с ПОП по ЗСУ.

            Потребителите над 18 годишна възраст се настаняват в Дневния център с ПОП, след подадено ЗАЯВЛЕНИЕ от лицето, родител/попечител/ и се подписва ДОГОВОР между директора на ДЦДПЛУ, лицето, родителя/настойника. Извършва се обследване в рамките на 20 работни дни и се изготвя ИОПП и ИПП. На екипна среща се обсъжда и приема престоя, дейностите и специалистите, които ще работят с лицето, съобразно заболяването и потребностите му, като ако има промяна в обстоятелствата се изготвя АНЕКС и ДОГОВОР .

Необходимите документи за ползване на социалната услуга:

  • Заявление за ползване на СУ;
  • Декларация за даване на съгласия за ползване на лични данни;
  • Копие от документ за самоличност /удостоверение за раждане/;
  • Копие от решение на ТЕЛК/НЕЛК на дето/лицето, които ще ползват услугата дневна грижа;
  • Друга медицинска документация удостоверяваща нарушението на детето/лицето, което ще ползва почасово СУ;
  • Декларация от родителя, лицето или настойника за наличие на алергии и направени ваксини;
  • Направление или ПОП за ползване на социалната услуга;

Мисия:

 

 Дневният център подкрепя социализацията и интеграцията на децата и пълнолетни лица, чрез индивидуален подход, съобразен с нуждите и потребностите. Специалистите в Дневния център се грижат, подкрепят и подпомагат потребителите в процеса на изграждане на навици за самостоятелен живот.